Co je to registr dlužníků SOLUS? Co o nás ví a jak do něj nahlédnout?

Co je to registr dlužníků SOLUS? Co o nás ví a jak do něj nahlédnout?

Už jste slyšeli pojem SOLUS? Pokud ano, možná máte i určitou představu o tom, co to je. V dnešním článku se ale na fungování sdružení SOLUS podíváme pořádně zblízka.

Co je to SOLUS?

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob a jeho název je akronymem „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“. Tato organizace vznikla už v roce 1999 a tehdy ještě vedla off-line registr fyzických osob. V roce 2001 vstoupila do sdružení první bankovní organizace. V roce 2004 SOLUS přešel na online verzi svého registru https://www.solus.cz/.

Postupem času se SOLUS rozrostl a dnes provozuje jeden z nejvýznamnějších registrů svého druhu. Využívají ho bankovní klienti, dodavatelé energií, poskytovatelé nebankovních půjček a leasingů i mnohé další subjekty.

Jaké má SOLUS poslání?

Jak bylo řečeno, SOLUS je zájmové sdružení. Jaké jsou tedy „jeho“ zájmy? Především je to ochrana spotřebitelů a poskytovatelů. SOLUS tedy není namířen proti potenciálním žadatelům o úvěr, nýbrž si bere za cíl ochranu zákazníků před nezodpovědným zadlužováním.

Rovněž chrání i poskytovatele úvěrů a podobných produktů nebo služeb před nespolehlivými žadateli, kteří mají vážné vroubky, jsou zadlužení a jejich bonita (finanční důvěryhodnost) má obecně nějaké ty trhliny.

SOLUS se snaží o vytvoření férového prostředí na obou stranách – tedy na straně klienta i poskytovatele. Aspoň takové je oficiální stanovisko. Mnoho neúspěšných žadatelů o půjčku ale bude mít dojem, že jim SOLUS spíš hází klacky pod nohy. Co vše o vás SOLUS ví a jak se můžete dostat do jeho registru?

Registry SOLUS

SOLUS provozuje dva nejobávanější registry. Jde o registr FO, kde se může objevit záznam o vás jako o fyzické osobě (běžném občanovi), a registr IČ. Ten se zase týká podnikatelů a právnických osob. Oba tyto registry zobrazují pouze negativní záznamy – tedy informace o nesplněných závazcích zaznamenaných subjektů.

SOLUS ale provozuje i „pozitivní registr“. Tento rejstřík obsahuje i záznamy o poctivě plněných závazcích subjektu. Slouží k tomu, aby mohli členové SOLUS lépe vyhodnotit bonitu klienta a jeho schopnost splácet na základě informací z obou částí spektra.

Dalším registrem sdružení SOLUS je registr třetích stran – ten se týká nekalých nebo nekorektních praktik poskytovatelů, dodavatelů a zprostředkovatelů (s nimiž spolupracovali členové SOLUS) a vede o takovém jednání záznamy. Sdružení dále provozuje pomocné registry, jako je registr neplatných dokladů. Jak vidíte, záběr organizace SOLUS je široký a informace v něm obsažené mohou být velmi komplexní.

Členové SOLUS

Členské společnosti SOLUS jsou takové ekonomické subjekty, které mohou ovlivnit podobu registrů a mohou čerpat informace v nich obsažené. Mezi tyto společnosti patří například:

 • AirBank
 • Cofidis
 • ČSOB
 • ESSOX
 • EquaBank
 • E.ON
 • Home Credit
 • Innogy
 • mBank
 • KB
 • Modrá pyramida
 • O2
 • Raiffeisenbank
 • Sazka
 • T-Mobile
 • Zonky a mnoho dalších

Komu hrozí zařazení do registrů SOLUS?

Do registru FO nebo IČ se může dostat každý klient (spotřebitel), který řádně nehradí závazky související se službami a produkty poskytnutými některou ze členských společností.

Jednoduše řečeno, jste-li v prodlení se splátkami půjčky, kterou máte zřízenou například u společnosti Cofidis, může se vás stát, že se na některém z rejstříků SOLUS objevíte. Totéž se vám může ale stát i při dlouhodobějším nesplácení leasingu, účtů za energie, za telefon apod.

Existuje minimální dlužná částka pro zápis do registru SOLUS?

Do registru FO nebo IČ se naštěstí nedostanete kvůli pár desetikorunám. Minimální dlužná částka pro prvotní zařazení do negativních registrů ale není ani nijak vysoká, jde o 500 Kč.

Do registru byste se zároveň neměli dostat při jediném opomenutí s placením. Obvyklým „minimem“ je neuhrazení tří splátek po sobě. Pokud jde např. o účet za telefon, pak vás SOLUS může zaznamenat, pokud jej neuhradíte po dobu delší než tři měsíce od konce splatnosti daného účtu/faktury.

SOLUS má ale i své výjimky. Například na úplném začátku smluvního vztahu můžete být zařazeni do registru už po dvou nezaplacených splátkách. Doba prodlení nutná pro uskutečnění záznamu ale nebývá kratší než 30 dní.

Je možné do registru SOLUS nahlédnout?

Pokud se obáváte, že by se vaše jméno mohlo objevovat v některém z registrů vedených sdružením SOLUS, máte možnost to zjistit v souladu s nařízeními o ochraně osobních údajů. Nečekejte ale, že to bude jednoduché, rychlé nebo zdarma.

Odeslat můžete písemnou žádost na adresu SOLUS, zájmové sdružení právnických osob, Antala Staška 510/38, 140 00 Praha 4 – Krč. Nutné je přiložit fotokopii dokladu totožnosti nebo úředně ověřený podpis. Na vyřízení žádosti má SOLUS 30 dní a služba může být zpoplatněna.

V případě registru FO máte možnost využít i rychlejší SMS variantu. Nejdříve si však musíte objednat tzv. SIN kód. Jeho vyřízení momentálně stojí 50 Kč.

A jak je to s výmazem záznamů z registrů SOLUS? Za jak dlouho váš vroubek z registrů zmizí a máte možnost zařídit dřívější výmaz? To se dozvíte příště.

Komentáře k článku

Výše půjčky

10 000 Kč - 800 000 Kč

Doba splatnosti

6 - 84 měsíců

Zpracování

ihned

Katalog půjček

Srovnejte si půjčky podle sebe a vyberte si tu pravou.

Srovnat půjčky