Hypotéka na bydlení Vlastní bydlení jednoduše a rychle

  • Online kalkulačka hypotéky na dům, byt, pozemek, chatu a další typy nemovitostí

  • Nezávazný výpočet hypotéky na míru přesně podle vašich požadavků

  • Sami si můžete vybrat tu nejlevnější a nejvýhodnější nabídku

  • Kompletní srovnání hypotečního trhu online a zdarma

Pokračovat do kalkulačky

Hypotéka od České pořitelny Hypotéka od ČSOB Hypotéka od Equa Bank Hypotéka od FIO banky Hypotéka od Hypoteční banky Hypotéka od Komerční banky Hypotéka od mBank Hypotéka od Moneta Money Bank Hypotéka od Raiffeisenbank Hypotéka od Wüstenrot
Sleva na úrokové sazbě

Speciální slevy z
úroků

Během 2 minut zjistíte, která banka vám půjčí

Zjistěte, která
banka vám půjčí

Nezávazná kalkulace od 10 bank

Nabídka od 10
bank najednou

Stačí jen 2 minuty vašeho času

Stačí pár kliknutí

Proměňte své sny o vlastním bydlení ve skutečnost během 2 minut!

Pokračovat do kalkulačky

Srovnání hypotéky na bydlení

Základní informace o hypotékách

Bydlet chce každý. Ceny nemovitostí jsou na takové výši, že si málokdo dokáže vlastní byt nebo dům pořídit ze svých úspor. V tu chvíli je na místě hledat vhodný a také výhodný úvěr. Takovým může být i hypotéka na bydlení. Půjčka, která na našem trhu patří mezi velmi populární možnosti.

Hypotéka na bydlení je odborníky nejdoporučovanějším produktem v souvislosti s řešením bytových potřeb. Oproti spotřebitelským půjčkám přichází s příznivější úrokovou sazbou, ale i delší dobou splatnosti, lépe odpovídající požadovaným sumám.

Klasická bankovní hypotéka je úvěrem účelovým, který však lze využít na různý potřeby související s pořízením vlastního bydlení. Napříč bankami a jejich produkty se lze setkat s řadou variant, které se svou detailní charakteristikou liší.

Hypotéka na stavbu domu

Jedna z nejznámějších a nejpopulárnějších druhů hypoték. Už název napovídá, že hypotéka na stavbu domu je určena právě na financování realizace vlastní nemovitosti. Ta je následně využita také k nezbytnému ručení. Není výjimkou, že peníze na stavbu jsou uvolňovány postupně, po vyčerpání předchozího rámce.

Hypotéka na stavbu domu může být určena jak těm, kteří si na realizaci domu pozvou specializovanou firmu, tak může být dostupná těm, kteří se rozhodnou pro takzvanou stavbu svépomocí.

Hypotéka na byt

Další z populárních možností je hypotéka na byt. Ten si jenom tak postavit nelze a tak je charakteristikou jejího využití koupě konkrétní nemovitosti. Oproti financování stavby je potřebná částka uvolněna kompletně, aby z ní mohla být financována celková cena bytu. Ta by měla být už při žádosti o hypotéku předem známá.

Hypotéka na rekonstrukci

Třetí nejpopulárnější variantou úvěru na našem trhu je hypotéka na rekonstrukci. Jak už označení napovídá, je určena tomu, kdo již nemovitostí disponuje, ale je jeho cílem si ji zvelebit. V takovém případě jsou finance použity na rekonstrukční práce. Podobně jako u stavby domu může docházet k postupnému uvolňování, stejně jako bývá standardem možnost využití peněz na kombinaci prací i materiálu.

Hypotéka na rekonstrukci může být využita jak na zvelebení konkrétního bytu, tak může být využita také na zvelebení domu. V tomto ohledu se konkrétní využití peněz nijak neliší ani nerozlišuje.

Hypotéka na bydlení existuje i ve specifických variantách

Koupě bytu, stavba domu, nebo rekonstrukce stávající nemovitosti, to jsou ty nejznámější možnosti využití hypoték. Kromě nich existují i další, které dokážou současní poskytovatelé nabízet. Jedná se o varianty:

Hypotéka na družstevní byt

Dá se srovnat s hypotékami určenými na koupi bytu. Pouze s tím rozdílem, že zde se nefinancuje nemovitost jako taková, ale podíl v družstvu. Jedním z předpokladů je bydlení v dané nemovitosti a následný odkup za symbolickou cenu, jak tomu u družstevních nemovitostí bývá.

Hypotéka na pozemek

Hypotéka na pozemek se týká hlavně zájemců, kteří se rozhodnou nemovitost postavit. Pokud pozemek zatím nemají, a na jeho koupi nemají dostatek úspor, je možné si i na jeho financování půjčit. Ani tady mnohdy nechybí povinnost daným pozemkem ručit.

Kromě zmíněných klasických možností lze u bank najít i alternativy, jako jsou hypotéky určené na vypořádání dědického řízení, nebo na vypořádání společného jmění manželů. Zájem o ně bývá menší, než o zmapovanou klasiku.

Zájemce musí splnit podmínky

I když jsou hypotéky na bydlení populární a rozšířené, rozhodně to neznamená, že by byly dávány každému, jako na běžícím pásu. Nutností je u hypotéky ručit konkrétní nemovitostí, stejně je třeba mít odpovídající bonitu. Opomíjet podle posledních zákonných úprav ani to, že hypotéky nemohou být určeny k financování sta procent ceny nemovitosti. V praxi to znamená, že klient musí mít určitou část peněz našetřenou.

Podmínky hypoték umožňují, aby se o ně žádalo i ve více lidech. Může jít o páry, manžele, ale i o pomoc rodičů. Díky součtu příjmů daných osob se mohou zlepšit i podmínky, za kterých je hypotéka poskytnuta.

Fixace jako důležitá součást smlouvy

Při sepisování smlouvy se klient setká s pojmem, kterým je fixace hypotéky. Správně by měl pojem znít jako fixace úrokové sazby. Jedná se o dobu, která bude ujednána ve smlouvě, po kterou se úrok nebude měnit a bude platný ten, co byl sjednán. To může vést k celkovému zvýhodnění v průběhu let, ale stejně tak může špatně zvolená fixace hypotéku zbytečně zdražovat.

Pokud se očekává snižování úrokových sazeb, je na místě využít nejkratších možností fixací. Pokud ekonomická situace předpovídá spíše zvyšování úroků, je vhodné sjednat fixaci dostatečně dlouhou a ponechat si výhodnou sazbu.

Výhody jako pomocník při rozhodování

Kromě úrokových sazeb a celkové charakteristiky hypotéky na bydlení, tedy částky a splatnosti, je při výběru vhodné hledět také na různé výhody, které mohou jednotliví poskytovatelé nabízet. U řady z nich může jít o vkládání mimořádných splátek zcela bezplatně, nebo o výhody spojené s možností mít všechny služby a kroky související s hypotékou zdarma.

Mezi výhody některých poskytovatelů může patřit i získání doplňkového úvěru, který je určený i k financování například samotného vybavení bytu. Na to standardní hypotéku využít nelze, jelikož získané peníze jsou určené k financování nemovitosti, ne domácnosti.

Rozhoduje každá desetina úroku

Společným znakem současných hypoték jsou sazby, které začínají na jednotkách procent. Vzhledem k výši poskytnuté částky a době splatnosti je nutné připomenout, že rozhoduje každý desetina, klidně i setina procenta. Při výpočtu z jistiny, vzhledem k celkové délce splácení totiž může jít o nemalé finanční prostředky, které lze při výběru hypotéky ušetřit. Totéž platí i při možném budoucím refinancování, tedy možném převedení hypotečního úvěru jinam.

Často kladené otázky

Jakou charakteristiku má hypotéka na bydlení?

Předně je třeba uvést, že u každého poskytovatele může být charakteristika jiná. Pokud jde o společné znaky, tak je hypotéka na bydlení obvykle spojena s vyššími částkami v řádech statisíců i milionů korun. Další charakteristikou je delší splatnost, která může být i v řádech několika desítek let.

Existuje i hypotéka na pozemek?

I když se na samostatném pozemku bydlet nedá, dá se jeho koupě financovat i tímto úvěrem. Hypotéka na pozemek je poměrně běžná, jelikož i ten je považován za nemovitost. Samotný pozemek následně slouží jako forma potřebného ručení.

Jak vypadá hypotéka na byt?

Existují dvě varianty. Jednou z nich je klasická hypotéka na byt, díky které je daná nemovitosti koupena a stává se majetkem dané osoby, nebo osob. Druhou možností je hypotéka na družstevní byt, která je charakteristická tím, že je s ní financován podíl v družstvu, které je zatím stále vlastníkem konkrétního bytu.

Na co může být využita hypotéka na rekonstrukci?

Nemusí se vždy jednat o stavbu nebo koupi. Hypoteční úvěry jsou určení i lidem, kteří již nemovitost mají, ale chtějí si ji zvelebit. Takovou variantou je hypotéka na rekonstrukci. Ta může být využita jak na zvelebení domu, tak může být využita i na zvelebení bytu. Nutno dodat, že nebývá určena ke koupi vybavení do domácnosti, ale pouze na materiál a stavební práce s rekonstrukcí spojené.

Jak jsou uvolňovány peníze, které nabízí hypotéka na stavbu domu?

Většinou záleží na konkrétních podmínkách banky. Hypotéka na stavbu domu je totiž specifická tím, že je obvykle spojena s postupným čerpáním. Další částky mohou být uvolněny až ve chvíli, když jsou ty předchozí vyčerpány, což je možné doložit celou řadou různých způsobů.

Lze hypotéku využít i jinak než na bydlení?

V obvyklých případech to není možné. Jsou však poskytovatelé, u kterých je možné získat finance takzvaně navíc, ve formě doplňkového úvěru. Ten je následně jakousi alternativou spotřebitelského úvěru, který se dá využít na financování třeba vybavení domácnosti.

Lze získat 100 procent hodnoty nemovitosti?

Po posledních úpravách podmínek hypoték, které nařizuje zákon, není možné pomocí hypotečního úvěru financovat sto procent hodnoty dané nemovitosti. Laicky řečeno, klient musí mít našetřenou určitou finanční sumu a až na zbytek může být použitý hypoteční úvěr.

Dá se žádat o více lidech?

Ano, když je žádána hypotéka na bydlení, tak se dá žádat i ve více lidech. Dokonce je to mnohdy i doporučováno, jelikož se mohou sečíst jejich příjmy a tak je možné získat i lepší bonitu, což se následně pozitivně podepisuje třeba na úrokových sazbách a dalších charakteristice hypotéky.

Je možné hypotéku pojistit?

Ano, taková možnost existuje. Označuje se jako pojištění schopnosti splácet a může pomoci pokrýt nepříznivé situace, se kterými je spojený výpadek příjmu. Tyto druhy pojistek bývají často dobrovolné a u každého klienta je třeba zvážit, zda se opravdu vyplatí, nebo nikoliv.

Jak si o hypotéku požádat?

Možností existuje celá řada a roli zde má hlavně to, jak žádosti přijímá konkrétní poskytovatel hypoték. Kromě možné osobní žádosti dnes není výjimkou ani to, že prvotní žádost je možné podat třeba telefonicky, stejně jako je možné podat i prostřednictvím internetu.

Dá se hypotéka předčasně splatit?

Ano, tato možnost existuje. Jsou to varianty takzvaných mimořádných splátek. Pokud jsou splněny podmínky s nimi související, tak může dojít k tomu, že předčasná splátka je zdarma a není nijak sankcionována poplatkem.

Co je to fixace hypotéky?

Jedlá se o lhůtu, po kterou je zafixována sjednaná úroková sazba. Podle budoucího vývoje se může vyplatit delší, ale i kratší fixace. Ta obecně znamená, že se takto zafixovaný a sjednaný úrok nebude po danou dobu měnit. Cílem by mělo být sjednat takovou délku fixace, aby byla dlouhodobě výhodná.