Americká hypotéka Hypotéka na cokoliv ručená jinou nemovitostí

  • Rychlé srovnání americké hypotéky do 2 minut

  • Kalkulačka bankovních nabídek americké hypotéky přímo na míru

  • Díky online srovnání získáte aktuální přehled trhu a to nezávazně a zdarma

  • Můžete si tak vybrat tu nejlevnější a nejvýhodnější americkou hypotéku

Pokračovat do kalkulačky

Hypotéka od České pořitelny Hypotéka od ČSOB Hypotéka od Equa Bank Hypotéka od FIO banky Hypotéka od Hypoteční banky Hypotéka od Komerční banky Hypotéka od mBank Hypotéka od Moneta Money Bank Hypotéka od Raiffeisenbank Hypotéka od Wüstenrot
Sleva z úrokové sazby

Speciální slevy z
úroků

Během 2 minut zjistíte, která banka vám půjčí

Zjistěte, která
banka vám půjčí

Nezávazná kalkulace od 10 bank

Nabídka od 10
bank najednou

Stačí jen 2 minuty vašeho času

Stačí pár kliknutí

Proměňte své sny o vlastním bydlení ve skutečnost během 2 minut!

Pokračovat do kalkulačky

Americká hypotéka srovnání

Základní informace o hypotékách

Pojem americká hypotéka rozhodně není nijak neznámý. A to i u nás v České republice. Označuje jeden poměrně specifický typ hypotečního úvěru, který na rozdíl od hypoték klasických může, ale také nemusí být použitý na financování nemovitosti. Do hry vstupují i další možnosti, na co je možné finanční prostředky čerpat.

Americká hypotéka je charakteristická tím, že jde o úvěr neúčelový. Klient není ani omezován tím, na co může a nemůže finanční prostředky využít, tak není ani nijak omezován tím, že by účel utracených peněz musel uvádět, nebo snad dokládat.

Americká hypotéka je něco mezi spotřebitelskou půjčkou a hypotečním úvěrem

Americká hypotéka je v praxi něčím, co můžeme částečně popsat jako spotřebitelský úvěr a částečně jako hypoteční úvěr. Jemu je podobná hlavně proto, že nabízí vysoké částky, kde není výjimkou možnost dosáhnout na statisíce i miliony. Stejně tak není výjimečné splácet půjčku i desítky let. S tou spotřebitelskou má zase společné především to, že získané peníze lze využít na cokoliv, bez dokládání a bez omezování.

Bankovní, i nebankovní hypotéka

Zájemci o tento typ úvěru mají několik možností, kde o ni mohou žádat. Na některé z nich se můžete podívat i na webu našeho inzertního katalogu. Zájemci o americkou hypotéku mohou jít dvěma cestami. Tou první je varianta bankovního úvěru, která je obecně známá pro svou výhodnost. Druhou možností je nebankovní hypotéka, která je charakteristický hlavně svým jednodušším a mnohdy i benevolentnějším vyřízením.

U klasické účelové hypotéky mají klienti jenom jednu možnost – návštěvu banky. Americká hypotéka tak dává klientům více možností výběru a více variant porovnání možností, s ohledem na jejich konkrétní potřeby.

Jsou podmínky, které je třeba splnit

I americká hypotéka má samozřejmě své podmínky, které musí splnit každý žadatel. Jinak může být jeho žádost zamítnuta. Ve výčtu hlavních podmínek dominují především tyto.

Bonita

Základní parametry u jakéhokoliv úvěru. A americká hypotéka rozhodně není výjimkou. Bonita se určuje podle řady věcí, od výše příjmu, přes současné výdaje, až po finanční minulost. Každý poskytovatel může mít v souvislosti s bonitou i jiná měřítka.

Ručení

Jak u hypotéky klasické, tak i ta americká vyžaduje formu ručení. A to prostřednictvím nemovitosti. Rozmanitost toho, čím se dá ručit, je poměrně velká. Může se jednat o byty, o domy, o rekreační objekty, pozemky a řadu dalších věcí. Dané možnosti ovlivňuje vždy samotný poskytovatel finančních prostředků.

Výpočet odhalí, že nemusí být vždy výhodná

Jelikož existují poskytovatelé v bankovním i nebankovním segmentu, může se výrazně lišit i výhodnost, jakou americká hypotéka má. Vždy by se měl posuzovat konkrétní výpočet, odpovídající konkrétním parametrům. Ne vždy a ne všude se může jednat o úvěr výhodný. Že má často vyšší úrok než klasická hypotéka, to je známá věc. Jsou však i případy, kdy úroková sazba může být vyšší, než u některých klasických spotřebitelských půjček.

Na financování koupě nemovitosti by měla být využita téměř vždy klasická hypotéka. Americká hypotéka k tomu účelu, vzhledem k vyšším úrokům, není příliš vhodná a z dlouhodobého hlediska se může i výrazně prodražit.

Výhody přináší hlavně částka a splatnost

Americká hypotéka je vhodnou volbou především pro toho, komu limit spotřebitelských půjček nedostačuje, nebo pro toho, komu u nich nedostačuje délka splatnosti. Pokud má čím ručit a chce peníze takzvaně na cokoliv, může se vydat touto cestou. Kalkulačka této hypotéky může ukázat, že lze získat i miliony korun na desítky let. To jsou parametry, které běžné spotřebitelský úvěr nemůže nabídnout. Klasický hypoteční úvěr sice ano, ale už ne s možností využití získat peníze na cokoliv.

Srovnání ukazuje, že získat 100 % hodnoty nemovitosti je spíše výjimečné

Americká hypotéka je mnohými označována také jako půjčka se zástavou nemovitosti. A právě její cena může rozhodnout, jak velká suma může být konkrétnímu žadateli schválena. Není příliš běžné, spíše je to výjimečné, že by žadatel dostal částku ve stejné výši, jako je hodnota ručené nemovitosti. Běžné je dostat o několik desítek procent méně. V nebankovním segmentu, u klientů s celkově horší bonitou nemusí být výjimečné ani to, že se poskytne suma odpovídajíc zhruba poloviny hodnoty nemovitosti.

Aby byla mohla být určena nabídnutá suma, je třeba realizovat odhad nemovitosti, díky kterému vznikne částka, ze které se při poskytnutí vychází. Při odhadu má roli řada parametrů, od typu nemovitosti, přes lokalitu, až po její velikost, nebo celkový technický stav.

I tuto půjčku lze refinancovat

Možnost převést svůj úběr jinam je honě využívanou cestou, jak si ho zvýhodnit. Jelikož jsou americké hypotéky poskytovány i desítky let, může se za tu dobu mnoho věcí změnit a současné podmínky již budou mnohem méně výhodné. I proto je i tady možnost takzvaného refinancování neboli převedení hypotečního úvěru jinam.

Při výběru refinancování by neměla hrát roli jenom samotná úroková sazba. Vhodné je hledět také na to, jak se upraví splátkový kalendář, pokud jde o délku splácení, nebo pokud jde o výši splátky.

Základní pravidlo je však stále celkem jednoduché a vybíraná americká hypotéka by měla být tou nejvýhodnější v současné době. K výběru té pravé vám může posloužit náš inzertní katalog hypoték, kde mapujeme jednotlivé poskytovatele i to, co mají k dispozici a za jakých podmínek. Může tak nastat situace, kdy po pečlivém výběru nemusí být refinancování nutné, jelikož by bylo kontraproduktivní.

Často kladené otázky

Na co může být využita americká hypotéka?

Americká hypotéka je natolik specifickým úvěrem, že se oproti klasické liší tím, že je neúčelová. V praxi to znamená, že poskytnuté finanční prostředky mohou být využity na cokoliv. Klient není ani omezován tím, za co může finance utratit, ani není nutné jakkoliv účel využití dokládat.

Kde si lze požádat?

V našem inzertním katalogu hypoték můžete vidět nejznámější možnosti, u koho může být americká hypotéka k dispozici. Ty můžeme zařadit do dvou hlavních variant. Tou první je nebankovní hypotéka, dostupná právě u nebankovních společností. Tou druhou variantou je hypotéka bankovní, která je stejně jako klasická účelová dostupná u bank.

Kolik si lze půjčit a na jak dlouho?

Toto nelze s přesností říci, jelikož každý z poskytovatelů má u své hypotéky jinou charakteristiku. Až srovnání jednotlivých možností ukáže na to, jak může konkrétní úvěr vypadat. Z obecného hlediska se však americké hypotéky přibližují klasickým, jelikož výjimkou nejsou částky ve stovkách tisících až milionech, které mohou být poskytovány i na dobu desítek let.

Je třeba ručit nemovitostí?

Ano. A patří to mezi klíčové podmínky při žádosti o tento úvěr. Kladem může být celková rozmanitost toho, jakým nemovitým majetkem se dá u jednotlivých poskytovatelů ručit. Domy a byty jsou samozřejmou klasikou, ale u jiných to mohou být klidně i rekreační objekty, objekty výrobního charakteru, nebo se může jednat o pozemky.

Lze získat sto procent hodnoty ručené nemovitosti?

Zkušenosti, i konkrétní výpočet ukazují, že to není příliš obvyklé a spíše je třeba počítat s tím, že částka bude pod odhadní cenou. U některých nebankovních poskytovatelů může být opravdu nízká, klidně na polovině. V takovém případě už americká hypotéka nemusí být až tak výhodná, jelikož klient ručí výrazně hodnotnějším majetkem, než je částka, kterou dostane.

Dá se americká hypotéka refinancovat?

Stejně jako klasická, nebo stejně jako jakýkoliv jiný standardní úvěr, tak i americká hypotéka se refinancovat dá. Zda je to výhodné prozradí konkrétní kalkulačka. Klientům by měl optimálně, tedy lépe vycházet jak samotný úrok, tak by jim měl lépe vycházet také splátkový kalendář, jak pokud jde o výši splátky, tak i délku splácení.

Jak vysoké jsou úroky?

Opět hraje roli konkrétní poskytovatel finančních prostředků. Obecně se však dá říci to, že oproti klasické bankovní účelové hypotéce je ta americká méně výhodná – je spojena s vyšší úrokovou sazbou. Na druhou stranu přináší tu výhodu, že je možné peníze použít na cokoliv.

Dá se s ní financovat bydlení?

Samozřejmě, že ano. Americká hypotéka je neúčelová a tak se s ní dá financovat cokoliv. Na koupi, stavbu, nebi třeba rekonstrukci nemovitosti však příliš doporučována není. To z důvodu, že všechny tyto věci dokáže pokrýt klasická účelová hypotéka, která je ve většině případů výhodnější s ohledem na úrokovou sazbu. To je dobré mít ta paměti.

Jaké podmínky je třeba splnit pro získání?

Jsou tu podmínky konkrétního poskytovatele a potom podmínky zákonné. Určitě je třeba počítat s tím, že zájemci o tento typ hypotéky budou muset mít čím ručit. Potom je tu ještě podmínka čísla dvě, která se týká bonity. Do této kategorie řadíme hlavně kombinaci výši příjmu, kombinaci výši výdajů a také celkovou finanční minulost daného žadatele.

Jak si o peníze požádat?

Záleží na tom, jaký příjem žádostí preferuje konkrétní poskytovatel. Tedy banka nebo nebankovní společnost. U některých je to možné osobně, u jiných telefonicky, u dalších online. Někteří poskytovatelé umožní jenom některou z daných možností, u jiných je možné klidně kombinovat všechny tři, podle potřeb klientů.