Výhody a nevýhody koupě zboží na splátky

Výhody a nevýhody koupě zboží na splátky

Nákupům na splátky se čím dál více daří získávat oblibu široké veřejnosti. Je tomu tak zejména proto, že si většina z nás kvůli nižším příjmům a vysokým životním nákladům nemůže dovolit utratit mnoho peněz najednou a zároveň nás nebaví zdlouhavým šetřením každý nákup oddalovat. V průběhu šetření se totiž může klidně stát, že si danou koupi rozmyslíte a nebo (to se bohužel taky stává) utratíte našetřené peníze na něco úplně jiného.

Nákup na splátky dnes nabízí mnoho internetových i kamenných obchodů, stačí se na něm s příslušnými pracovníky domluvit. Standardní cena nákupu na splátky se pohybuje v rozmezí 3 000 až 100 000 Kč a zpravidla je při ní požadovaná akontace 10%. To znamená, že zákazník zaplatí na místě jednu desetinu ceny a zbytek už doplatí v pravidelných splátkách. Společnosti přitom nepožadují žádné zbytečné poplatky za uzavření úvěru a vedení úvěrového účtu. Nový zákon, který vstoupil v platnost teprve nedávno, navíc výrazným způsobem omezil i případné sankce za předčasné splacení úvěru.

Pro všechny skutečnosti již zmíněné by určitě stálo za to si rozebrat jednotlivé výhody a nevýhody koupě zboží na splátky a dozvědět se o tomto způsobu nákupu ještě o něco víc.

Výhody koupě zboží na splátky

  • Nemusíte čekat, až našetříte
  • Pokud plánujete zboží pro někoho jako dar, stihnete vše v termínu
  • Můžete počítat s menší finanční zátěží díky rozložení plateb ve splátkovém kalendáři
  • Některé společnosti nabízejí splátky spotřebitelského úvěru s nulovým navýšením
  • Mnoho firem dnes prodej zboží na splátky nabízí, takže z nedostatku možností nemusíte mít strach

Hlavním důvodem, proč se lidé uchylují ke koupi zboží na splátky, že jednoduše nechtějí nebo nemohou čekat na to, až si na něj našetří dostatek peněz. Představme si jeden praktický příklad.
Rozbije se vám doma nějaký spotřebič (pračka, lednička, trouba) a vy potřebujete akutně koupit nový, protože bez něj nemůže domácnost adekvátně fungovat. Není tedy nic jednoduššího, než zajít do kamenného obchodu nebo se porozhlédnout po internetu, a tam si vybrat ze široké nabídky zboží vámi požadovaného charakteru.

Svátky lákají nejvíce

Vánoce jsou právě za námi a s nimi i chvíle pod vánočním stromečkem, kdy si partneři a rodinní příslušníci vyměňují dárky. Nikdo by si asi nepřál dostat pod stromečkem obálku, ve které se bude nacházet papír s nápisem “Všechno bude, až našetřím!”. Nedostatek peněz se pak lidé snaží řešit různými mikropůjčkami a vším podobným, i když se o hodně pohodlnější variantou jeví koupě zboží na splátky.

Nespornou výhodou pro většinu kupujících je pak také fakt, že nemusejí z rodinného rozpočtu jednorázově uvolnit velkou část peněz. Zejména spotřebiče dnes opravdu nejsou levnou záležitostí a i když vás možnost nákupu na splátky ve finále vyjde o něco dráž, bude to alespoň po menších, měsíčně uvolňovaných částkách, které “nikoho nezabijí”.

Pokud se rozhodnete mezi jednotlivými společnostmi trochu pátrat (a rozhodně není na škodu se neukvapit), můžete dokonce objevit možnost koupě zboží na splátky, při které dochází k nulovému navýšení. Nutno podotknout, že jich tolik není a určitě se to netýká všech druhů zboží. Za zkoušku to ale určitě stojí.

Na splátky se dnes dá koupit opravdu všechno, od již zmíněných spotřebičů, až po zbrusu novou sedací soupravu, kterou vám budou všichni členové rodiny a kamarádi závidět.

Nevýhody koupě zboží na splátky

  • Svádí k nákupu zbytečností, které člověk nepotřebuje
  • Někomu může být nepříjemné kupovat si zboží, na které momentálně nemá peníze
  • Úrok je sice ve většině případů nepatrný, ale stále se jedná o úrok
  • Stále je tu riziko, že nebudete schopni splácet
  • Nenechte se napálit nevýhodnými spotřebitelskými úvěry pochybných společností. Vybírejte si jen ověřené

Koupě zboží na splátky se sice většině lidí může jevit jako výhodná, ale svádí i k pořizování naprostých zbytečností. Proto si nejdřív pořádně rozmyslete, zda vybrané zboží skutečně potřebujete.
Pokud si totiž na splátky pořídíte věc, která se vám bude válet někde v rohu místnosti a přitom chytat prach, rozhodně se jedná o bezdůvodnou investici. To platí samozřejmě i pro nákup běžný, jen s tím rozdílem, že v tomto případě je úvazek dlouhodobý a ještě vás bude stát o něco víc peněz.

Jednou z možností vhodného dárku je také pořízení dárkové poukázky. Vyhnete se tak darování zbytečného daru. Dárkové poukázky jsou čím dál častější a sami si můžete zvolit výši takového dárkového voucheru.

Jenom to, na co mám

Najdou se mezi námi i tací, kterým je jednoduše proti srsti kupovat zboží, na které momentálně nemají peníze, a proto se k nákupu na splátky zřejmě nikdy neuchýlí. Sice skýtá zákazníkovi množství výhod, ale dá se pochopit, že ne každému tento způsob vyhovuje.

Úrok je sice mizivý a v rozložení do jednotlivých měsíců a splátek jej téměř nepoznáte, pořád ale musíte počítat, že koupě zboží na splátky vás bude stát o něco víc. Proto je důležitý návrat k prvnímu bodu, tedy jestli zboží skutečně potřebujete a využijete.

Splátky se mohou být oproti jednorázové platbě minimálně, stále ale svým způsobem vaši pokladnu zatíží. Pro někoho může být bohužel i taková zátěž neúnosná, takže dobře zvažte, jestli budete opravdu schopni pravidelně splácet, abyste předešli možným budoucím nepříjemnostem.

Stejně jako ve všech odvětvích života se i mezi společnostmi nabízející spotřebitelský úvěr najdou podvodníci. Spoléhejte se tedy v tomto ohledu jen na firmy ověřené a nenechte se těmi ostatními přemluvit k nevýhodným úkonům.

Závěrečné shrnutí koupě zboží na splátky

Celkový pohled na tuto problematiku se asi bude u jednotlivců značně lišit. Jedni budou nákupy na splátky hojně využívat, druzí se jim raději obloukem vyhnout.

Ať tak, či onak, pokud máte dokonalý přehled o své finanční situaci a víte, co si můžete dovolit a co nikoli, nemusíte se ani jedné z možností bát.

Komentáře k článku

Výše půjčky

10 000 Kč - 800 000 Kč

Doba splatnosti

6 - 84 měsíců

Zpracování

ihned

Katalog půjček

Srovnejte si půjčky podle sebe a vyberte si tu pravou.

Srovnat půjčky