Máte problémy se splácením půjčky? Přinášíme 6 rad, jak z toho ven

Máte problémy se splácením půjčky? Přinášíme 6 rad, jak z toho ven

Vzít si v dnešní době půjčku, to je pro mnohé jedna z možných cest, jak mohou v dané chvíli financovat nákup určité věci, nebo služby. Málokdo si ale uvědomuje, že půjčka je závazkem na dlouhou dobu. Po celé měsíce i roky je třeba myslet na pravidelnou splátku, která musí ve stanovený termín zamířit na účet banky, nebo nebankovní společnosti.

Mnohdy se mohou objevit různorodé problémy se splácením půjčky. Co v takovém případě dělat? Jak se zachovat a jak celou situaci co nejlépe vyřešit? Přinášíme vám 6 rad a tipů, které jsou nejlepší cestou, jak se dostat z problémů.

Kontaktujte věřitele

První rada zní sice velmi prostě, ale u mnohých lidí k tomuto kroku vůbec nedojde. Přitom dělat mrtvého brouka je to nejhorší, co se může stát. Jakmile zjistíte, že budete mít problém s úhradou splátky, je vhodné o tom informovat vašeho věřitele. Věřte, že tato informace vám pomůže vyhnout se nepříjemným upomínkám a nežádoucím kontaktům. Ideální je dát mu vědět:

  • Co se děje a proč k tomu došlo
  • Jak dlouho budete mít zpoždění
  • Návrh budoucího postupu na úpravu splátkového kalendáře

Mnoho lidí má z tohoto kroku obavu, ale realita je taková, že i věřitel má zájem na tom, aby mu klienti spláceli pravidelně. Proto jsou spíše nakloněni individuálním domluvám. První krok, který udělat, je tedy jasný.

Projděte svůj rodinný rozpočet

Když zjistíte, že máte problém se splátkou půjčky, na kterou vám nezbývají ve vašem rozpočtu peníze, je nejvyšší čas na jeho optimalizaci. Stačí si svůj rodinný nebo osobní rozpočet projít a zjistit, za co utrácíte a kolik to je. Je jasné, že zde najdete položky, které nijak výrazně optimalizovat nejde. Typicky se jedná třeba o jídlo pro sebe a pro vaši rodinu, jedná se třeba o cestovné do práce, věci spojené s každodenní hygienou, ale i další výdaje, které zkrátka patří k tomu, aby člověk plnohodnotně žil.

Ve svém rozpočtu ale nejdete i výdaje, které jsou buď vysoké, nebo jsou úplně zbytečné a vy se bez nich můžete bez jakýchkoliv problémů obejít. Takových zbytečných výdajů má každý člověk celou řadu. Aniž by to tušil, tak měsíčně doslova vyhazuje oknem stovky a tisíce korun. Za co nejvíce?

  • Alkohol, cigarety a další neřesti
  • Vysoký paušál za mobilní telefon
  • Kabelová či satelitní televize či rychlé připojení k internetu

Pokud se přímo nechcete vzdát daných věcí, určitě najdete možnost optimalizace. Málokterá domácnost potřebuje nejrychlejší připojení k internetu a málokdo se neobejde bez nejdražšího televizního balíčku. A neřesti? I tady se můžete omezit.

Snižte si výši splátek

Třetí rada, jak efektivně řešit problémy se splácením půjčky, je celkem jednoduchá. Pokud není ve vašich silách utáhnout současný závazek, je na místě si ho snížit. Mnoho bank, ale i nebankovních společností nabízí u svých úvěrových produktů možnost hýbat s výší splátek. Řada lidí si myslí, že jenom nahoru, ale realita je taková, že výši splátky lze i snížit. Obvykle není tato možnost dostupná hned, ale až po nějaké době bezproblémového splácení. Řada poskytovatelů je této možnosti celkem nakloněna, jelikož jak jsme uvedli výše – pro věřitele je lepší když klient pravidelně splácí, než když po něm musí závazky vymáhat.

Poté je možné buď požádat, nebo například přes online administraci přímo upravit výši měsíční splátky. Tento krok doporučujeme samozřejmě promyslet a nejednat bezhlavě. Prvním krokem by měla být optimalizace vašeho rozpočtu, což vám i přesně napoví, jakou výši splátky byste bez problémů zvládali a se kterou nebudete mít žádné větší problémy. Dále nezapomeňte zvážit i to, zda to pro vás bude dobrý krok. Snížením splátky se může jak prodloužit doma splácení závazku, tak může narůst i suma, kterou za svou půjčku přeplatíte. Pokud však nemáte v danou chvíli jiné východisko, jde o možnost jedinou.

Upravte si termín splácení

Mnohdy může být nezvládání splátek spojeno s celkem banálním důvodem. A ten vychází z toho, že jenom neumíte hospodařit se svými penězi. Co máme na mysli? Je to výplatní termín a termín splátek vaší půjčky. Pokud jsou od sebe oba termíny až příliš daleko, a termín splátek tomu výplatnímu předchází, může to mnoha lidem činit nemalé problém. Že nejde o nic výjimečného, potvrdí poměrně početná skupina těch, kteří poslední týden před výplatou žijí z několika posledních stovek. O to horší to je, pokud právě na tento termín vyjde i splatnost půjčky.

Vyřešit problém se splátkou přitom lze velmi jednoduše. A to úpravou termínu, ke kterému budete splátky zasílat. Mnoho poskytovatelů, jak ze strany bank, tak i ze strany nebankovních společností dnes umožní zvolit si termín vlastní, nebo si ho o v budoucnu upravit podle vlastních potřeb. Nejlépe potom tak, aby byl termín půjčky nejpozději do týdne od doby, kdy máte výplatní termín. Z přijatých peněz od zaměstnavatele obratem zaplatíte svůj závazek a zbývající peníze už jsou určeny jenom na vaše klasické živobytí. A když poslední týden zbude málo, budete se muset uskromnit a další měsíc lépe plánovat.

Požádejte o odložení splátky

Za problémy se splácením může být i určitá mimořádná událost, které může, ale nemusí být spojena s vaší vinou. Často jde o nečekaný výdaj, o výpadek příjmu, nebo o jinou situaci, která začala ohrožovat váš rozpočet. Pokud víte, že jde o situaci jenom jednorázovou, nebo o situaci krátkodobou, může se vyřešit odložením splátky. I to je něco, co většina poskytovatelů nejenom-že umožní, ale také tuto službu nabízí jako příjemný bonus k půjčce, čímž se konkrétní banka nebo nebankovní společnost chce odlišit od konkurence.

Je dobré připomenout, že odložení splátky se hodí skutečně jenom v případě krátkodobých problémů. Pokud víte, že vás výše splátek bude trápit delší dobu, je vhodné zvolit jiné řešení. U odložení splátky je také nutné myslet na fakt, že to není její definitivní odpuštění. To, že ji nebudete muset hradit nyní, znamená, že ji budete muset uhradit na konci splátkového období, které se tak prodlouží. Vlivem toho může nastat i situace, že za půjčku zaplatíte více, než bylo původně v plánu. I to je dobré mít při žádosti o tuto možnost na paměti. Obvykle však dané navýšení není nijak výrazné, zvláště když jde o odklad na pár měsíců.

Dělejte vše proto, aby se to nestalo

Poslední rada může znít možná až univerzálně, ale vždy je lepší problémům předcházet, než z nich hledat cestu. A to platí už ve chvíli, kdy si půjčku berete. Výši splátky totiž určuje kombinace požadované částky a délky splácení. Čím větší suma na kratší dobu, tím vyšší bude i výsledná splátka. Už při sestavování půjčky je vhodné vědět, jak je na tom váš rozpočet a zda bude splátka dlouhodobě ve vašich možnostech. Dnes už s tímto pomáhá i řada poskytovatelů v rámci svého odpovědného půjčování, jelikož v žádostech často požadují jak informace o příjmech, tak i o dalších závazcích, ale i celkových výdajích jednotlivců, nebo domácností.

Náš komentář

Preventivní opatření však mohou vypadat i tak, že splátky budete hradit hned po připsání výplaty a nebudete s nimi čekat až do chvíle, kdy se nachýlí den splatnosti. Vhodné je myslet i na tvorbu finanční rezervy, klidně i ve výši několika splátek. Pokud nastane problém, dá se sáhnout právě do těchto finančních rezerv. Je to stále jednodušší a lepší možnost, než řešit odklady, úpravy nebo nové termíny s bankou či nebankovní společností.

Komentáře k článku

Výše půjčky

10 000 Kč - 800 000 Kč

Doba splatnosti

6 - 84 měsíců

Zpracování

ihned

Katalog půjček

Srovnejte si půjčky podle sebe a vyberte si tu pravou.

Srovnat půjčky