Na co si dát pozor při výběru půjčky? Buďte opatrní

Na co si dát pozor při výběru půjčky? Buďte opatrní

Vybrat půjčku nemusí být jednoduché. Je mnoho věcí, na které je třeba dát si pozor, které je třeba projít a u kterých je nutná určitá dávka obezřetnosti. Jelikož se úvěr nehledá každý den, nemusí každý přesně vědět, na co hledět a hlavně na co si dát pozor. Náš článek bude dobrým vodítkem pro každého, kdo při výběru půjčky nechce naletět a chce vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější.

Mějte přehled o všech možnostech

Před výběrem půjčky je na místě si ujasnit, kolik peněz budete zhruba potřebovat a na co je hodláte využít. Následně je na místě udělat si přehled o tom, jaké jsou množnosti a jaká varianta by vám vyhovovala nejvíce. Trh s půjčkami je celkem rozmanitý a existuje na něm při výběru řada možností. Mezi ty hlavní můžeme zařadit:

Každý segment má svá specifika a každý se může hodit k jinému účelu. A to jak s ohledem na splácení, tak i s ohledem na výše částek, které jsou v daném konkrétním segmentu k dispozici.

Čtěte všechny dokumenty, které dostanete

Jsou to například obchodní podmínky, je to smlouva o úvěru, informace o ochraně osobních údajů. I když je daných dokumentů mnoho, je na místě udělat si čas a vše pročíst. Dobrým poskytovatelem peněz je ten, kdo se snaží o maximální jednoduchost všech dokumentů, které navíc píše srozumitelným jazykem. Máte jistotu, že vše snadno pochopíte a zjistíte vše, co vás zajímá. Naopak tam, kde je nutné číst desítky stran malými písmeny, které jsou založeny na právnických obratech a komplikovaných větách. Zde může být riziko spojené se snahou zakrýt něco, co není úplně standardní.

Připomeňme, že jako spotřebitel nemáte povinnost smlouvu hned podepsat a potvrdit. Je vaším právem mít možnost získat čas na její prostudování. S tím může souviset i možnost konzultace s právníkem, nebo odborníky v různých dluhových poradnách. Velkou chybou je podepsání smlouvy bez jejího čtení. Pokud na vás poskytovatel příliš tlačí, nebo vám neumožní následnou konzultaci, buďte na pozoru – něco nemusí být v pořádku.

Prověřte si poskytovatele

Poskytovatelé půjček se mohou dělit do tří skupin. Ať si vyberete jakoukoliv, je na místě si poskytovatele náležitě prověřit. Jak na to? Zkontrolujte webové stránky a jeho IČ, stejně jako držení příslušené licence od ČNB. Zkontrolujte také kontaktní údaje a možnost se s ním spojit. Nezapomínejte také na procházení různých diskuzních fór a webů, kde se dají najít objektivní recenze. To vám ukáže, zda poskytovatel peněz není podvodník. Segment se dnes dá rozdělit do tří kategorií, a to na:

Sledujte hlavní ukazatel výhodnosti

Mnoho lidí si myslí, že hlavním ukazatelem výhodnosti je úroková sazba. Tak tomu ve skutečnosti není. Úrok je pouze navýšení půjčené částky samotného poskytovatele. Dále se může objevit řada dalších věcí, které jsou účtovány zvlášť a které půjčku pochopitelně zdražují. Typickým příkladem jsou různé poplatky – třeba za poskytnutí peněz, nebo za vedení půjčky nebo úvěrového účtu. Nic výjimečného nejsou také různé pojistky, které jsou spojeny s platbou měsíčních částek.

Vše, co půjčku zdražuje, obsahuje sazba RPSN. Jde o roční procentuální sazbu nákladů, která je počítána s peněz zaplacených navíc, a to vůči půjčené částce, v termínu jednoho roku. Laicky řečeno jde o procentuální sazbu, která se váže k půjčené částce a díky které si snadno spočítáte, kolik peněz přeplatíte. Při porovnání půjček platí jasné pravidlo – čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější. Ideální je takové, které se pohybuje v jednotkách procent.

Před podpisem mějte jasno o všem důležitém

Základem by měly být vždy transparentní podmínky. Jenom díky nim budete mít jasno o tom, jak bude vaše půjčka vypadat. Poskytovatel peněz by před vámi neměl nic tajit. Jasný přehled je dobré mít jak ve chvíli, kdy půjčku vybíráte a žádáte si o ni, tak ve chvíli, kdy jste před podpisem smlouvy. Je třeba mít jasno hlavně v těchto věcech:

  • Kolik si půjčujete a kolik celkem vrátíte
  • Jak dlouho budete splácet a jaká je výše měsíční splátky
  • Jak vysoká je úroková sazba a jak vysoké je RPSN

Dejte si pozor na finty a chytáky

U řady poskytovatelů jsou na denním pořádku. Jejich cílem je poskytnout vám něco jiného, než co jste původně chtěli. Klasikou jsou sazby uváděné takzvaně „od“. Jde jak o úrok, tak i RPSN. Jedná se o startovní sazbu pro žadatele se skutečně ideální bonitou, na kterou však dosáhne jenom málokdo. Realita může být taková, že hodnoty jsou o poznání vyšší.

Další fintou nebo chytákem může být nutnost otevřít si úvěrových účet. Jde o podmínku různých bank, které sice lákají na nulový poplatek za vedení půjčky, ale samotné vedení povinného účtu již zpoplatněno být může. Opět jde o věc, která úvěr zdražuje.

U některých poskytovatelů se mohou stát povinnou součástí půjček různá pojištění. Nejenom, že mnohdy mohou být nevýhodná, ale často je výše pojistného natolik vysoká, že je roční platba ve výši až několika tisíců korun.

Jsou i věci, které přijdou vhod

Na závěr dodejme, že jsou poskytovatelé, kteří umí nabídnout i něco navíc. Příkladem může být výhoda v podobě odložení splátky, nebo výhoda spojená se změnou termínu splácení. Někde je možné také měnit výši splátky jak směrem nahoru, tak i směrem dolů. Jsou i tací, kteří při bezproblémovém splácení některé splátky odpustí, nebo také sníží úrokovou sazbu. Jde o ukazatele, kterých si je dobré všímat, pokud se nemůžete rozhodnout mezi půjčkami, které mají velmi podobnou charakteristiku.

Komentáře k článku

Výše půjčky

10 000 Kč - 800 000 Kč

Doba splatnosti

6 - 84 měsíců

Zpracování

ihned

Katalog půjček

Srovnejte si půjčky podle sebe a vyberte si tu pravou.

Srovnat půjčky