Půjčka Zonky je poměrně novým produktem na trhu P2P půjček, tedy úvěrů, kdy se přímo propojují věřitelé s dlužníky a oba se obejdou bez bank či jiných finančních společností. Její princip spočívá v tom, že žadatelům půjčují soukromí investoři. Díky tomu může zájemce o půjčku získat úvěr za výhodnějších podmínek než v bance a na druhou stranu soukromý investor nenechává své peníze jen tak ležet, ale vydělávají mu.

Poskytujete údaje hravou formou

Princip sjednávání půjček na Zonky.cz je poměrně jednoduchý. Zájemce o úvěr podá svoji žádost přes internet. Ovšem překvapení na vás čeká už  v okamžiku podávání žádosti. Nejedná se o klasickou žádost, jak ji všichni znáte, tedy strohý neosobní formulář založený čistě na vyplňování osobních údajů a dat. Systém je hravý a moderní a jeho prostřednictvím na sebe prozrazujete spoustu údajů. Ty pak poslouží k tomu, aby lidé ze Zonky.cz  rozhodli, jestli bude vaše žádost schválena. Pokud ano, dostáváte konkrétní nabídku půjčky, kterou vzápětí můžete pověsit na Tržiště půjček.

Nechybí shrnutí žadatele

Na stránce Tržiště půjček Zonky.cz visí různé žádosti o půjčku. Vždy se zde uvádí nejenom požadovaná částka, úrok a délka splácení, ale i to, kolik procent už sem bylo investováno. Také nechybí stručné resumé žadatele, proč o půjčku vlastně žádá. Portál Zonky.cz  slouží k uzavírání půjček v rozmezí 20 000 Kč-300 000 Kč. Nižší úvěry pod 20 000 Kč jako například typické půjčky před výplatou, nebo naopak úvěry na částky přesahující 300 000 Kč Zonky.cz neposkytuje. Doba splatnosti úvěrů se pohybuje v intervalu 6 měsíců až sedm let.

Jaké jsou podmínky, abyste mohli žádost na Zonky.cz podat?

  • Musí vám být více než 18 let
  • Musíte být ochotni poskytnout svá osobní data za účelem jejich posouzení při žádosti
  • Musíte mít nějaký příjem
  • Potřebujete předložit občanský průkaz

Potvrzení o příjmech nepotřebujete

Výhodou je, že tento úvěr můžete kompletně vyřídit online pomocí internetu, nemusíte docházet nikam na pobočku, což vám ušetří čas. Není s ním také spojeno žádné zbytečné papírování.  Vyřízení se dá zvládnout do několika minut, musíte se ale na portálu Zonky. cz zaregistrovat. Pak si volíte parametry půjčky, výšku splátek atd. Následně vám provozovatel webu zašle konkrétní nabídku. Dále se smlouva následně verifikuje prostřednictvím SMS zprávy.  Pak čekáte, kdo do vaší půjčky bude investovat. Nepotřebujete k půjčce ručitele, stejně tak nemusíte předkládat potvrzení o svých příjmech. Úroky mohou být i o něco nižší než v bance, průměr je zhruba kolem 10 %. Žádost klienta se obvykle posuzuje komplexně. Velmi častým důvodem půjčování je podle zkušeností snaha refinancovat jiné úvěry.

Poplatek za sjednání úvěru

Nevýhodou je, že za sjednání úvěru, tedy schválení půjčky a její vyvěšení na Tržiště půjček a vše co je s tím spojeno se platí poplatek. Obvykle jde o 2 % z půjčené částky. Suma se strhává v okamžiku, kdy klientovi přijdou peníze na účet. Přitom investor, který se rozhodne na Zonky.cz zhodnocovat svoje peníze, platí 1 % z částky, kterou na portálu ročně proinvestuje. Žadatel také musí uvádět účel půjčky. Neexistuje zde také žádná možnost první půjčky zdarma, vždy je třeba řádně platit požadované úroky.

Ukazatel rizikovosti úvěru

Ve chvíli, kdy se nabídka věší na Tržiště půjček, je oceněna ratingem, který informuje o tom, jak je určitý úvěr rizikový. Přiděluje se přitom hodnocení A++ , A+, B a C. Nejméně rizikový je A++, nejvíce rizika potom obsahuje úvěr C. Díky této přehledné klasifikaci získají investoři, kteří se na Zonky.cz pohybují, jasný přehled rizikovosti jednotlivých úvěrů a mohou se sami rozhodnout, jestli do nich mají zájem investovat. Rozhodování, zda do daného úvěru vložit své peníze nebo nikoli je pro ně tím pádem snazší. Vědí, kde nehrozí nebezpečí, že o své peníze mohou přijít.

Přeplatí méně, než v bance

Půjčka Zonky může být zajímavá pro obě strany, jak pro zájemce, který si chce půjčit, tak i pro potenciální investory, kteří se na jeho úvěr složí. Klienti, kteří se rozhodnou o půjčku ucházet, mohou dosáhnout lepších podmínek než v bance, pokud máme na mysli úrokové sazby a RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů. Přeplatí tedy méně, než kdyby žádali o půjčku v některém z bankovních ústavů působících na našem trhu.  Je třeba ale počítat s tím, že RPSN pozvedne poplatek za sjednání půjčky.

Výhodné zhodnocení peněz

Ovšem i pro investora je výhodné vložit peníze do těchto půjček. Může tak investovat své úspory, místo aby mu ležely někde na spořícím účtu, kde je jejich zhodnocení naprosto minimální. Na Tržišti půjček se přitom objevují jenom schválené a pečlivě prověřené žádosti, u nichž je velmi pravděpodobné, že budou řádně spláceny v domluvených termínech. Rizika investora jsou tak poměrně nízká.

Hodnocení: Výhodný způsob půjčování

Segment půjček od soukromých osob v současnosti roste. Vzhledem k systému kontroly a prověření je tento způsob poskytování a čerpání úvěru výhodný a bezpečný pro obě strany, tedy jak klienta, který si půjčuje, tak investora.  Podmínky půjčky jsou předem jasně dané a nikoho nečeká žádné nepříjemné překvapení v podobě skrytých poplatků. Není proto třeba se něčeho obávat. Určitou nevýhodou je, že Zonky nejsou určeny pro lidi, kteří potřebují pár tisíc před výplatou (půjčujete si minimálně 20 000 Kč), nebo naopak pro ty, kteří žádají o vysoké úvěry nad 300 000 Kč. Poměrně častým důvodem žádosti o půjčku je refinancování jiných půjček.  Klientům i investorům půjčka přinese žádaný efekt.

Výhodnost úroků
Rychlost
Schvalovatelnost
Smluvní podmínky
Average

Klady

  • Nízké úroky
  • Férové jednání
  • Možnost investice

Zápory

  • 2% poplatek z výše půjčky
Diskuze, zkušenosti klientů

Přidejte níže své zkušenosti s Zonky půjčka. Pomůžete tak mnoho lidem, kteří o této půjčce uvažují.

Napište své zkušenosti

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *